Taşkent Uçak Bileti
Anasayfa Taşkent Uçak Bileti

Taşkent Uçak Bileti

TAŞKENT GEZİ REHBERİ

Taşkent Uçak Bileti

En ucuz Taşkent uçak bileti satın almak ve Taşkent uçak bileti rezervasyonu yapmak artık çok kolay. www.ozbekistanhavayolu.com web sitemizde yer alan uçak bileti arama motorunda Taşkent Uçak Bileti yazarak iki adım da Taşkent uçak bileti sorgulaması yapabilirsiniz. Gün ve ay içinde Taşkent  en uygun uçak biletlerini bulabilir ve kolaylık Taşkent uçak biletinizi satın alaabilirsiniz.

Taşkent en uygun uçak biletleri hangi saat ve günler de olduğunu öğrenmek için sefer listesinde ileri ve geri seçenekleri ile detaylı Taşkent uçak bileti araması yapabilirsiniz.  En uygun Taşkent uçak seferleri ve en ucuz Taşkent Havaalanı biletleri ekranınızda listelenir. Pratik ve hızlı bir şekilde Taşkent bilet satın alma işlemine geçebilirsiniz. 

Taşkent Uçak Bileti seçeneklerini listeleyip yolcu sayısını belirledikten sonra Taşkent uçak biletinizi kredi kartı yada para kartı ile 3D güvenli alışveriş yöntemi ile satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile alışverişlerde peşin fiyatına taksit seçenekleri sunulmaktadır. Yolcularımızın güvenliği açısından web sitemizden 3D’siz alışveriş yapılmamaktadır. Taşkent uçak bileti satın aldıktan sonra mail adresinize Taşkent uçak bileti detayları iletilecektir. Ayrıca cep telefonunuza da sms olarak Taşkent uçuş detayları gönderilecektir. 

Taşkent uçak biletini telefonla satın almak isteyen yolcularımız 7 gün 24 saat 444 34 97 yada 0 212 603 53 00 nolu ücretsiz çağrı merkezi telefonunu arayarak işlemlerini yaptırabilirler.

Yüz Yıllara Ev Sahipliği Yapan Taşkent

Özbekistan’ın başkenti olan Taşkent ülkenin en büyük şehri olma özelliğini de taşır .Ayrıca Orta Asya’nın nüfus bakımından en büyük şehirlerinden biridir. 3 milyona yakın nüfusu ile  Taşkent eski Sovyet Cumhuriyetleri içinde de dördüncü büyük kenttir. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan Taşkent İpek Yolu’nun üstünde bulunur. Büyük deprem yaşamasıyla birlikte  şehrin büyük bir kısmı tahribata uğramıştır. Depremin ardından Taşkent de hızlı bir yenileme süreci başlamış, şehir planlaması konusunda başarıya ulaşan şehir modern bir görünüme kavuşmuştur.

 

Şehir Hakimi adı verilen belediye başkanı tarafından yönetilmektedir. Şehir Hakimi seçimi ise cumhurbaşkanı tarafından yapılır. Bu yönetim birimi de Taşkent Şehir Hakimiyeti olarak adlandırılmaktadır. 11 idari bölgeye ayrılan şehirde bu idari bölgelere Özbekçe Tümen denilmektedir. Taşkent’in 11 tümeni Bektemir, Mirza, Uluğbey, Mirabad, Sergeli Sabir Rahimov, Üçtepe, Çilanzar, Hamza, Yunusabad, Şeytantaur ve Yakansaray’dır. Bu bölge tümenleri de tümen hakimleri tarafından yönetilmektedir.

Sovyet döneminin izlerini taşıyan Taşkent ye yıkılmaya yüz tutuş yapıları ve modern binaları yan yana bulunur. Şehir imarında çalışmalar devam edilmekte ve bunun yanında yeni binaları, parklar, kongre merkezleri inşa edilmektedir. Köklü bir tarihe ev sahipliği yapan Taşkent te ki yerleşim milattan önceki yıllara kadar uzanır. Bölgedeki ilk yerleşim yeri Ming Uruk Bin erik olarak adlandırılan yerlerlerdir. Bu yerleşim yerinin tarihi ise milattan önce 2. Yüz yıla dayanır. Ve bu tarihten itibaren bir çok devlet tarafından yerleşim bölgesi olarak tercih edilmeye devam etmektedir.

İpek Yolu üzerinde önemli bir bölge haline gelmesi 751 yılında Araplar tarafından ele geçirilmesi ile başlamıştır. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 9. ve 10. Yüzyılları arasında Samani Devleti hüküm sürmüştür. 14. Yüz yıla gelindiğinde ise Timur tarafından ele geçirilen şehir Timur İmparatorluğunun en önemli merkezi haline gelmiştir. Buna takip 16. Yüzyılda ise Buhara Hanlığı tarafından ele geçirile Taşkent birden fazla yönetim değişikliği yaşamıştır. 17 ve 18. Yüzyıllarında ise Kazaklar ve Kalmıklar tarafından zaptedilen kent 19. Yüzyılın başlarında Hokand Hanlığı’na bağlanl-mıştır.

Şehrin en önemli olaylara sebep olan 1865 yılında ise Rusya İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir. Bu dönemde Rusya’nın Türkistan Genel Valiliğinin merkezi yapılmıştır. 1899 yılında hizmete başlayan Taşkent-Orenburg demir yolu sayesinde Orta Asya’nın en önemli ticaret yerlerinden biri haline almıştır. Sovyet egemenliğine girmesi ile birlikte Taşkent 1918 yılında Türkistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin başkenti olmuştur. Sovyet Birliğinin de dağılması ile birlikte Özbekistan bağımsızlığını ilan etmiştir. Ve Özbekistan’ın başkenti Taşkent olarak seçilmiştir. Farlı kaynaklarda şehrin isimlerde anılmıştır bu isimler Şaş, Çaç, Terken, Şaşkent, Tünkent ve Binkent olarak bahsedilmiştir. Taşkent adıyla ilk kez 11. Yüz yılda bahsedilmiştir Biruni ve Kaşgarlı Mahmud2un eserlerinde yer almıştır. Bu tarihten itibaren Taşkent olarak kalmıştır.

Bağımsızlığının ilanından sona Özbekistan’ın diğer ülkeler ile kurduğu bağlarda Taşkent önemli bir konumdadır. Ekonomik alanda gelişmiş ülkeler ile kurulan bağlarda etkilidir. Bağımsızlığın kazanılmasından sonra Özbekistan’ın başkanlığını İslam Kerimov üstlenmiş ve 2016 da hayatını kaybedene kadar görevini icra ederek Taşkent’in gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Taşkent nüfusunun yüzde 63’ünü Özbekler, yüzde 20’sini Ruslar, yüzde 4.5’ini Tatarlar, yüzde 2.2’sini Koreliler, yüzde 2.1’ini Tacikler, yüzde 1.2’sini ise Uygurlar oluşturmaktadır. Bu etnik kültürler Taşkent’in farklı kültürler ile birlikte uyum içinde yaşayabileceğinin en güzel örneklerinden birisidir. Bu çeşitlilik neticesi ile farklı diller duyulması olasıdır ve her etnik kökenden insan bulunması olasıdır. Resmi dili Özbekçe olmasına rağmen halkın yaşlı kesimi Rusça bilmektedir. Şehirde Türkçe bilen çok olmasa da Türkçe olarak anlaşılmak mümkündür lakin aynı kelimeler iki dil için farklı anlamlar taşıdığına dikkat edilmesi gerekir.

Taşkent’e Ne Zaman Gidilir?

Sert karasal iklimin altısında bulunan Taşkent’te yaz ayları aşırı sıcaklar olurken kış ayları dondurucu ve sert geçmektedir. Bu sebeple Taşkent ziyaretleriniz için en doğru zaman nisan, mayıs ve haziran ayının ilk haftaları ve eylül, ekim aylarıdır.

 

Taşkent’e Nasıl Gidilir?

Taşkent’e uçakla gelmek istediğinizde İslam Kerimov Uluslararası Havalimanı’nı kullanmanız gerekmektedir. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Taşkent’e aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır. İstanbul- Taşkent arası uçuşlar yaklaşık olarak 4 saat 50 dakika sürmektedir. Taşkent’e en ucuz uçak bileti satın almak için www.ozbekisatanhavayolu.com adresine giderek biletinizi kolay ve güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz. Ayrıca 444 34 97 nolu çağrı merkezimizi arayarak Taşkent uçuş tarihleri ve seferleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Havalimanından şehir  merkezine gitmek için taksi yada havalimanına ait olan mekik seferlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca tren ile de Taşkent’e yolculuk yapmanız mümkün lakin Türkiye’den direkt olarak tren seferleri bulunmamaktadır.  Orta Asya demiryolunun en önemli noktası olan Taşkent’e Moskova’dan ve Kazakistan’dan tren seferleri yapılmaktadır.

Taşkent Gezilecek Yerler

Taşkent’te gezilecek pek çok yer ve yapılacak pek çok aktivite bulunur. Tarihi boyunca yerleşke olarak seçilen Taşkent’te bunun getirisi olarak çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Göz kamaştıran camiler, özgün mimarili medreseler ve tarihi kişilerin heykelleri mevcuttur. Bunların yanında yemyeşil parkları, hareketli caddeleriyle turistlerin ilgi odağına girmeyi başarabilmiş bir şehirdir. Kentin dört bir yanında müzeler, sanat galerileri, konser salonları bulunmaktadır.

Başlıca Taşkent’te gezilecek yerler

  • Abdül Kasım Medresesi
  • Kukeldaş Medresesi
  • Barakhan Medresesi
  • Emir Timur Meydanı
  • Emir Timur Müzesi
  • Uygulamalı Sanatlar Müzesi
  • Müstakillik(Bağımsızlık) Meydanı
  • Taşkent Televizyon Kulesi
  • Prens Romanov Sarayı
  • Ali Şir Nevai Edebiyat Müzesi

Taşkent Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımlar Taşkent’te oldukça kolay ve ucuzdur. Kentte en çok tercih edilen ulaşım ağı metrodur. Şehrin trafik yoğunluğunu azaltan metrolar hem hızlı hem de güvenlidir. Görsel olarak büyüleyici olan Taşkent metrosunu kullanmasanız da görmenizi öneririz.

Otobüs ile de Taşkent te istediğiniz yere gidebilirsiniz lakin metroya göre daha yavaştırlar ve fiyat olarak aynıdırlar. Eğer şehrin değişik sokaklarında gezip deneyimlemek için otobüs tercih edilebilir. Taksi ile Taşkent’te kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz, gideceğiniz yere göre ücret alan taksilere binmeden önce mutlaka pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca taksiler içinde sigara içmek serbesttir.

Taşkent Gece Hayatı

Orta Asya şehirlerine kıyasla Taşkent gece hayatı oldukça hareketli ve renklidir. Her yaştan insana hitap eden eğlence mekanları konusunda zenin bir şehirdir. Dünya müziğini takip eden Dj performansları yada yerel müziklerin bulunduğu müziklerin sahne aldığı mekanlar bulunmaktadır.7

Puşkin Caddesi Taşkent te yaşayanların buluşma noktasıdır. Hem gece hem de gündüz vakitlerinde hareketliliğin kesilmediği bir yerdir. Genç kesimin genellikle canlı müziğin bulunduğu pub veya barlarda vakit geçirirken siz eğer canlı müzik eşliğinde piste çıkarak dans etmenize imkan sağlayan mekanlarda mevcuttur.

Taşkent Uluslararası Havalimanı CIP Salonu

Giden ve gelen yolcular için, ekonomi sınıfı yolcularından ayrı olarak uçuş için check-in işlemlerinin yapıldığı, gümrük ve pasaport kontrolünden geçildiği CIP salonu hizmeti bulunmaktadır.
 
First ve business class seyahat için bileti olan yolcular CIP hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirler.
 
Ekonomi sınıfı yolcular, Taşkent havalimanında ve yurtdışındaki havayolu ofislerinde hizmet için ön sipariş verebilirler.
 
CIP salonları konforlu mobilyalar, barlar ve duşlarla donatılmıştır.
 
Yolculara çeşitli hafif atıştırmalıklar (sandviçler, kanepeler), meyveler, meyve suları, alkolsüz içecekler, kahve ve çay sunulmaktadır.
 
Yolcular kalkış için beklerken WI-FI bağlantısı üzerinden ücretsiz internet erişiminden faydalanabilirler. Ayrıca ziyaretçiler, gazete ve dergilerin keyfini çıkarabilirler.
 
 
 

 

27 Şubat 2018 Salı 16:14:21

İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit